
PPTP
Ludzie kochają PPTP z jednego prostego powodu, konfiguracja i użytkowanie jest banalnie prosta. PPTP jest dostępny w urządzeniach NETASQ jako jeden z trzech dostępnych protokołów tunelowania (poza IPSEC i SSL). Protokołu PPTP dostępny w NETASQ-u możemy używać w trybie client-to-site. Klient protokołu PPTP jest wbudowany we wszystkie współczesne systemy Windows, Mac OS X czy iOS. PPTP nie jest protokołem bezpiecznym, są metody które pozwalają rozszyfrować przechwycony ruch, nie mniej jednak jest powszechnie używany, szczególnie w małych organizacjach. Przy okazji warto wspomnieć, że NETASQ nie wspiera innego również popularnego protokołu czyli L2TP/IPSEC, nie wspiera też wbudowanego począwszy od Windows Seven protokołu IKEv2 (używany w NS-BSD Racoon używa wersji IKEv1). Wracając jednak do meritum, jeżeli uznamy, że nie transmitujemy krytycznych danych to zastosowanie PPTP jest na pewno bezpieczniejszym rozwiązaniem niż nie stosowanie tunelowania w ogóle, złamanie przechwyconego ruchu nie jest zadaniem trywialnym. W artykule przedstawię dodatkowo konfigurację gdy serwer PPTP jest wewnątrz sieci jak na zewnątrz sieci.
PPTP poza prostotą w konfiguracji ma jeszcze jedną zaletę, z uwagi na proste mechanizmy szyfrowania jest bardzo szybki.
Konfiguracja serwera PPTP w NETASQ-u liczy dosłownie kilka opcji i mieści się w pojedynczym oknie.
- uruchomienie serwera PPTP
- obiekt typu zakres, określa zakres adresów które będą przydzielane klientom połączenia PPTP (zakres adresów powinien zawiera tyle adresów ile jest możliwych połączeń PPTP, punkt 5)
- obiekt reprezentujący serwer DNS z jakiego ma korzystać klient PPTP po podłączeniu (np. lokalny, po stronie zdalnej, serwer DNS)
- obiekt reprezentujący serwer WINS (np. lokalny, po stronie zdalnej, serwer WINS)
- zadeklarowana, maksymalna liczba tuneli PPTP, maksymalna wartość jest uzależniona od modelu urządzenia
- określenie sposobu szyfrowania
Jeżeli klientami mobilnymi będą urządzenia z systemem iOS lub OS X należy załączyć dodatkowo tryb MPPE stateless. Konfiguracja PPTP zapisana jest w pliku:
~/ConfigFiles/pptpserver (v.9.0)
~/ConfigFiles/PPTP/server (v.9.1)
i powinna wygladać:
Parametr MPPESL=1
Odświeżenie konfiguracji wykonamy poleceniem: endialup
Polityki dostępu
Autoryzacja połączenia PPTP następuje poprzez podanie nazwy użytkownika i hasła. Możemy powołać użytkownika w bazie LDAP (lub użytkownika z AD jeżeli mamy integrację). Możemy też określić użytkownika tylko dla autoryzacji tunelu PPTP.
Reguły firewall-a
Wymagane są reguły które zezwolą na połączenia przychodzące dla usługi PPTP i protokołu GRE (możemy również włączyć regułę domyślną – ale nie polecam tego rozwiązania):
lepszym rozwiązaniem jest samodzielne dopisanie odpowiednich reguł:
Reguła 3 jest niezbędna nawet w sytuacji gdy skorzystam z reguł domyślnych (zastępują one tylko reguły 1 i 2). Kontroluje ona dostęp użytkownika mobilnego PPTP do zasobów sieci lokalnych.
Efekt
Serwer PPTP umieszczony w LAN
Inna sytuacja występuje gdy serwer PPTP jest umieszczony w LAN (NETASQ nie jest serwerem PPTP). W takiej sytuacji musimy jedynie dokonać konfiguracji reguł na firewall-u. Należy pamiętać aby wyłączyć serwer PPTP na NETASQ-u.
jest ważne aby w ustawieniach protokołu GRE załaczyć opcję zachowania stanu:
Serwer PPTP umieszczony na zewnątrz sieci
żeby wielu użytkowników z LAN mogło jednocześnie łączyć sesje PPTP z serwerami zewnętrznymi trzeba pamiętać o włączeniu opcji statefull dla protokołu GRE: