
Virtual Log Appliance bez „virtual”
Stormshield udostępnia narzędzie Virtual Log Appliance (narzędzie zbudowane na bazie Kibany) za pomocą którego można zbierać logi (syslog) z UTM-a oraz tworzyć na ich podstawie raporty. Virtual Log Appliance jest udostępniany jako maszyna wirtualna .ova (oraz jako maszyna wirtualna dla HypherV). Do uruchomienia wymaga zatem platformy wirtualizacyjnej. W artykule opisują jak uruchomić to narzędzie bezpośrednio na sprzęcie bez żadnej wirtualizacji. Artykuł nie jest jednak przewodnikiem „krok po kroku” a jedynie relacją z moich działań. Oczywiście istnieje wiele metod jak przemigrować wirtualkę na maszynę fizyczną, ja wybrałem sposób który wydał mi się najprostszy.
Potrzebne narzędzia:
- wirtualizacja np. (VirtualBox, VMware Player, Parallers Desktop, etc.)
- oprogramowanie do tworzenia obrazów dysków (w moim przypadku Acronis True Image)
- narzędzie do naprawy MBR – np. Boot Repair Disk
Uruchomiłem Virtual Log Appliance na Parallels Desktop (wirtualizacja na platformę OSX), a następnie zrestartowałem maszynę wirtualną i uruchomiłem ją z USB flash z Acronis True Image (Acronis True Image ma narzędzie do tworzenia bootowalnego nośnika USB).
Zrzuciłem obraz dysku (wirtualnego) do pliku zapisanego na dysku flash USB.
Z tego samego bootowalnego USB flash zawierającego Acronis True Image oraz plik z obrazem dysku wirtualnego uruchomiłem maszynę fizyczną. Musi to być komputer na którym można uruchomić Linux Ubuntu 64-bit. Ja użyłem HP ProLiant Microserver z 4GB RAM, AMD Athlon II Dual-Core, Seagate Barracuda 7200 250GB.
Odzyskałem zawartość dysku maszyny wirtualnej na dysk fizyczny. Niestety z tak utworzonego dysku nie udało mi się zabootować komputera – uszkodzony boot loader. Uruchomiłem komputer z dysku flash USB zawierającego Boot Repair Disk i odbudowałem program ładujący.
Po powyższej operacji trzeba jeszcze „poprawić” konfigurację GRUB-a tak aby nie następowała zmiana nazwy interfejsów (eth0->em1):
sudo vi /etc/default/grub
szukamy wiersza zawierającego wpis rozpoczynający się od nazwy GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT i zastępujemy go tak aby miał brzmienie:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="net.ifnames=1 biosdevname=0"
zapisujemy plik i wykonujemy:
sudo grub-update sudo reboot
Po restarcie Virtual Log Appliance jest gotowy do pracy:
Maszyna wirtualna:
Maszyna fizyczna:

Słuszne też będzie na koniec usunięcie skryptu /etc/init.d/open-vm-tools oraz dla porządku linków symbolicznych do niego z /etc/rc0.d – rc6.d. W razie problemów może się przydać tryb recovery i mount -o remount,rw /
- Paweł Grzelewski