Portal autoryzacji – custom

Posted by pawel in CAPTIVE PORTAL

W wersji 9.1 firmware NETASQ ułatwiono zmianę wyglądu Portalu autoryzacji (Captive Portal). Bezpośrednio z poziomu GUI mamy możliwość zmiany loga portalu jak również zaimportowania szablonu CSS opisującego pozostałe elementy. W pierwszej kolejności warto jednak postarać się, szczególnie gdy Portal autoryzacji udostępniamy klientom lub pracownikom, aby wyposażyć stronę portalu w odpowiedni certyfikat SSL. Odpowiedni czyli wystawiony przez zaufany urząd certyfikacji tak aby pozbyć się ekranu ostrzegawczego:

cpc_1

Taki certyfikat można kupić już za kilka dolarów na rok. Z technicznego punktu widzenia taki certyfikat nie różni się absolutnie niczym od certyfikatu za kilkaset dolarów.

Gdy już nabędziemy certyfikat SSL musimy wprowadzić go do urządzenia i skonfigurować aby był używany w czasie wyświetlania Portalu autoryzacji. Będziemy potrzebować certyfikatu CA wystawiającego certyfikat dla naszej strony oraz certyfikatu dla strony (domeny). Jeżeli w pliku certyfikatu strony nie będzie klucza prywatnego (a prawdopodobnie nie będzie) to musimy dodatkowo wprowadzić taki klucz do urządzenia (CLI). Możemy również spróbować utworzyć kontener P12 w skład którego będzie wchodził certyfikat i klucz prywatny:

openssl pkcs12 -export - out cert.p12 -inkey userkey.pem -in usercert.pem

Do PKI NETASQ-a należy zaimportować certyfikat wystawcy (CA) oraz certyfikat strony z kluczem prywatnym:

cpc_2

Pozostaje wskazać certyfikat jaki ma być wykorzystywany przy wyświetlaniu strony Captive Portal:

cpc_3

Edycja pozostałych elementów Portalu autoryzacji

elementy_ekranu

Logo strony można zmienić importując do urządzenia  plik graficzny, jednak ja wolę wszystkich zmian dokonywać za pomocą arkusza stylu CSS. Elementy graficzne (2) i (3) zostały skonwertowane do postaci Base64 i opisane w CSS. Jak widać na powyższym screenie możemy kształtować praktycznie większość elementów portalu (np. kolory tekstu, krój czcionki, odstępy, etc.).

Stworzony plik CSS importujemy do urządzenia poprzez stronę GUI:

cpc_4

Przykładowy plik CSS można pobrać poniżej.

cpc_5

Wykonuję na zlecenie zarówno zakupu (tanio) i instalacji certyfikatu SSL jak i zmiany wyglądu Portalu autoryzacji według zadanego projektu i wymagań.

- Paweł Grzelewski

19 mar 2014


Wszystkie teksty i opisy znajdujące się w domenie stormshield.edu.pl są mojego autorstwa.
Najnowszy firmware SNS: 4.5.2 (Release Note)
Najnowszy firmware SNSv3: 3.11.18 (Release Note)